ACL rekonstriksiyonu sonrası fonksiyonel performans
ACL rekonstriksiyonu sonrası fonksiyonel performans

ACL rekonstriksiyonu sonrası fonksiyonel performans

acl sporcuACL (Ön çapraz bağ) yaralanması dizde en sık görülen bağ yaralanmasıdır ve onarılmadığı takdirde dizde instabilite, erken dejeneratif değişiklikler ve menisküs yaralanmalarına sebep olur. ACL interkondiller çentik içinde ,lateral femoral kondilin medial duvarının en posterior kesiminde ,yarım daire şeklinde bir alandan başlar  ve anterior tibial eminentianın hafif antero-lateraline yapışır. Ön yapışma kenarı düz , arka kenar ise daireseldir. ACL tibianın femur altında ki hareketini kontrol eder, tibial iç rotasyonu engeller, varus ve valgus zorlanmalarına karşı koyar. ACL yırtıkları çeşitli derecelerde meydana gelebilir ve ileri derece yırtıklarda rekonstrüksiyon gerekir.  ACL rekonstriksiyonu geçirmiş bir sporcuda spora dönüş sonrası çeşitli fonksiyonel zafiyetler gözlenebilir. Aşağıda özeti verilen makalede bu zafiyetlerin test edilmesi hakkında bazı kriterler incelenmiştir.
Alt ekstremitede ki fonksiyonel zaafiyetler, ACL rekonstrüksiyonu sonrası spora dönen sporcularda uzun süre devam etmektedir. ACL rekonstrüksiyonunu takiben, rehabilitasyonun sonraki fazlarında alt ektremite zaafiyetleri tanımlamak için, objektif, performansa dayalı değerlendirmeler geliştirmek önemlidir. Bu çalışmanın amacı, var olan çift taraflı testlerin, tek taraflı zaafiyetleri açığa çıkarmak için modifiye edilip edilmeyeceğine karar vermek ve onları günümüzde kullanılan tek bacak üzerinde zıplama testi ile karşılaştırmaktır.
ACL rekonstrüksiyonu sonrasında 1 yıldan daha az süre içerisinde spora dönen 18 sporcu, kontrol grubu ile eşleştirilmiştir. Gruplar arasındaki fonksiyonel performans farklılıkları bir çok test ile karşılaştırılmıştır.
Her iki alt ekstremiteninde dahil olduğu çift taraflı katılım gerektiren testlerde gruplar arası farklılıklar gözlemlenmemişken, tek taraflı alt ekstremite testinin uzaklık ölçümlerinde ektremite simetri indeksi, ACL rekonstrüksiyon ile kontrol grubu arasında fark açığa çıkarmıştır.
Bu bulgular, ACL rekontrüksiyonu sonrası performanstaki zaafiyetleri belirlemek için tek taraflı değerlendirmelerden faydalanılması gerektiğini önermektedir.

Myer et al., J Orthop Sports Phys Ther (2014)
Çeviren: Fzt. Bahar Güneş

633 kere okundu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*